اختلالات اسپرم

آزواسپرمی
حدود ۱۰ درصد مردانی که نابارور هستند، اصلاً اسپرم تولید نمی­کنند؛ یعنی در بافت بیضه آنها هیچ اسپرمی در مایع منی وجود ندارد و در واقع آزواسپرمی هستند. این امر می­تواند دو علت داشته باشد؛ نخست اینکه مجاری که اسپرم را از بیضه تخلیه می­کنند، مسدود شده­اند که (آزواسپرمی انسدادی ) شایع­ترین علت آن علل عفونی ست که ممکن است از راه تماس جنسی منتقل شده و موجب انسداد مجاری شود و اسپرم خارج نگردد. حتی ممکن است که عفونت های ادراری در دوران نوجوانی به طور درست درمان نشده باشند و سبب انسداد مجاری شده باشند. دسته دیگر غیرانسدادی است؛ یعنی اسپرمی تولید نمی­شود، که طیف گسترده­ای از علل ژنتیکی و وراثتی می­تواند در این امر نقش داشته باشد. همین­طور علل محیطی، مثل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و عناصر و فلزات سنگین و گازهایی که در زمان جنگ تحمیلی استفاده شده است. در واقع گازهای شیمیایی می­توانند موجب ناباروری و عدم تولید اسپرم شوند. بحث دیگر اینکه امروزه امید به زندگی در بیماران سرطانی افزایش یافته، روش­های درمانی گسترش یافته و ما می­توانیم یک بیمار نوجوان مبتلا به سرطان را درمان کنیم و از آنجا که این روش­های درمانی مبتنی بر موادی است که به بیضه آسیب می­رسانند، موجب می­شوند که اسپرم در داخل بیضه تولید نشود و یکی از عوارض شیمی درمانی در سرطان همین موضوع است. البته تاکید می شود که این نوع آزواسپرمی را نباید با حالتی که اصلا مایع منی وجود ندارد اشتباه گرفت.

الیگواسپرمی
حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد آقایان اسپرم دارند، اما اسپرم آنها ممکن است مشکلات مختلفی داشته باشند؛ یک دسته از آنها الیگواسپرمی هستند؛ یعنی تعداد اسپرم آنها بسیار کم است. در واقع الیگواسپرمی به حالتی گفته می­شود که غلظت اسپرم(تعداد اسپرم) در مایع منی اندک باشد. به عنوان مثال فردی با تعداد زیر ۲۰ میلیون اسپرم در میلی لیتر منی، الیگواسپرمی است. تعداد کم اسپرم در منی می­تواند به دلایل مختلفی باشد و حتی می­تواند موقتی یا دائمی باشد و تشخیص الیگواسپرمی با یک تست ساده آنالیز مایع منی امکان دارد. وقتی اسپرم کاهش می­یابد با وجود آنکه ما تنها نیاز به یک اسپرم داریم، اما اسپرم­ها توانایی رسیدن به تخمک را ندارند و فرد نابارور می­شود. البته این افراد نسبت به گروه قبلی شانس بیش­تری دارند؛ چراکه اسپرم دارند اما این اسپرم توانایی رسیدن به تخمک را ندارد که روش­های کمک باروری با خارج کردن تخمک از بدن زن و قراردادن آن در مجاورت اسپرم مرد و یا با تزریق اسپرم مرد به داخل تخمک زن باعث می­شوند که باروری انجام شود. علت دیگر ناباروری در مردان این است که اسپرم وجود دارد، اما حرکت ندارد. یعنی اسپرم در زمانی که نزدیکی صورت می­گیرد تخلیه می­شود، اما در محلی که باید حرکت کند و در لوله­های رحمی قرار بگیرد و تخمک را بارور کند فاقد حرکت است و یا تنها در جای خود لرزش می­کند؛ در نتیجه اگر اسپرم در داخل مایع انزال فاقد حرکت باشد، قادر به رساندن خود به تخمک و محل بارور کردن تخمک نیست و فرد نابارور می­شود. در این خصوص با توجه به شدت این عدم تحرک، درجه بندی انجام می دهیم؛ یعنی بیان می شود که باید اسپرم حرکت پیش رونده خیلی سریع داشته باشد. ممکن است اسپرم ها حرکت داشته باشند، اما پیش رونده نباشد و حرکت درجا باشد که در این زمینه نیز از روش­های کمک باروری استفاده می­شود.

تراتواسپرمی؛ علتی که شیوع بیش تری دارد

دسته بعدی از علل ناباروری که شیوع بیش­تری دارد و ما از آن به عنوان تراتواسپرمی ذکر می­کنیم، شامل گروهی ست که درصد زیادی از اسپرم­ها دارای شکل نرمال نیستند. در واقع باید بیش از ۴ درصد از اسپرم­ها اشکال طبیعی و نرمال داشته باشند؛ چراکه این اشکال طبیعی و نرمال قادر به ایجاد جنین نرمال هستند. البته درخصوص علت این امر، علل ناشناخته زیادی در وجود دارد و هر عامل محیطی که به بافت بیضه آسیب برساند می­تواند بر اسپرم اثر بگذارد.  به طور کلی در تمام موارد علل ناباروری مردان، ما باید به بررسی اسپرم بپردازیم؛ گرچه علل هورمونی نیز اثرگذار هستند، اما این اثر در نهایت بر روی اسپرم فرد است، یا فرد اسپرم ندارد و یا اسپرم ها مشکل­دار هستند. علل ژنتیکی و محیطی از جمله تغذیه می تواند در بروز تراتو اسپرمی نقش داشته باشد. البته در خصوص تغذیه هنوز نظر قطعی وجود ندارد، اما واضح است غذاهایی که نمک فراوان دارند با ایجاد بیماریهای زمینه ای مانند فشار خون بالا سبب کاهش قدرت باروری و کاهش تمایل جنسی می شوند. در واقع مشکلات تغذیه­ای می تواند آسیب را تشدید کند. همچنین به افرادی که با کاهش اسپرم و یا کاهش حرکت اسپرم مواجه هستند، توصیه می­شود از مواد آنتی اکسیدان استفاده کنند؛ تا کیفیت اسپرم بهبود یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *