روش های درمان ناباروری(قسمت اول)

عمل جراحی برای بازگرداندن باروری

مشکلات رحم مانند پولیپ آندومتر، سپتوم رحم یا بافت اسکار داخل رحمی می­تواند با جراحی هیستروسکوپی درمان شود.

وازکتومی

وازکتومی یعنی جراحی ساده و سرپایی برای بستن لوله‌های مرد به صورت دائمی که عمدتاً برای جلوگیری از باروری انجام می‌شود و انواع مختلفی دارد که تفاوتهای ماهوی زیادی با یکدیگر ندارند.

برگشت وازکتومی مسیر ورود اسپرم به مایع منی را برقرار می‌کند. در اغلب موارد انتهای بریده شده‌ی لوله‌ها بهم متصل می‌شوند. در برخی موارد انتهای لوله‌ها به اپیدیدیم متصل می‌شوند. این جراحی‌ها را می‌توان در زیر یک میکروسکوپ مخصوص انجام داد (میکرو جراحی). وقتی که لوله‌ها متصل هستند اسپرم می‌تواند مجدداً از طریق مجرای ادرار جریان پیدا کند.

درصد موفقیت جراحی بازگشت وازکتومی و باز شدن لوله‌ها به واسطه عمل‌ میکروسکوپی بیش از ۹۵ درصد است

بهبودی سریع و نسبتاً آسان خواهد بود. درد بعد از جراحی اغلب با قرص کنترل می‌شود. درد شدیدی که نیاز به دارو داشته باشد در موارد نادر تا چند روز تا یک هفته ماندگار است.

بیشتر مردان می‌توانند ظرف یک هفته کار معمول و سبک خود را از سر بگیرند. احتمالا به شما گفته می‌شود که تا دو تا سه هفته رابطه جنسی نداشته باشید. اگر کارتان سنگین است از متخصص اورولوژی بپرسید که چه زمانی می‌توانید به کار  خود باز گردید. احتمالاً به مدت چند هفته باید از بیضه‌بند استفاده نمایید.

ممکن است پس از برگشت وازکتومی چهار ماه تا یک سال برای باردار شدن همسرشان به زمان نیاز باشد. برخی زنان در چند ماه اول باردار می‌شوند در حالی که در دیگران ممکن است سال‌ها طول بکشد. نرخ بارداری می‌تواند به میزان زمان بین وازکتومی و برگشت آن بستگی داشته باشد. بازگشت سریع‌تر اسپرم به مایع منی و نرخ بارداری در شرایطی که عمل برگشت زودتر انجام شود، بیشتر خواهد بود.

بعد از حاملگی تنها راه برای تشخیص این که عمل جراحی موثر بوده است آزمایش تعداد اسپرم می‌باشد. متخصص اورولوژی مایع منی را هر دو تا سه ماه آزمایش می‌کند تا زمانی که تعداد اسپرم ثابت شده یا همسرتان باردار شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *